Ogród śródziemnomorski

Słoneczna pogoda, wysoka temperatura, wybrzeże morskie to główne elementy z jakimi kojarzy się klimat śródziemnomorski. Z tego powodu nadrzędną zasadą przy wyborze miejsca na śródziemnomorski zakątek w ogrodzie, powinna być dostępność światła. Idealnym rozwiązaniem wydaje się zaprojektowanie ogrodu śródziemnomorskiego wokół tarasu.

Istotne są również barwy. Jasne, pastelowe kolory ścian optycznie powiększają przestrzeń, czerwone, pomarańczowe, niebieskie, czy żółte akcenty dekoracyjne mogą dodatkowo uatrakcyjnić i ożywić ogród. Nawierzchnie powinny zostać wykonane z naturalnych materiałów, zalecane są płyty kamienne, cegła brukowa, płaskie kamienie, które mogą być uzupełnione powierzchniami żwirowymi.

Zakładając ogród śródziemnomorski należy pamiętać o charakterystycznych dla niego roślinach. Bardzo popularne jest wykorzystywanie pelargonii, również w odmianach nadających się do sadzenia w gruncie, doskonałe do ogrodów śródziemnomorskich są również róże. Nie należy zapomnieć o zaprojektowaniu miejsca dla roślin zimozielonych takich jak jałowce, cyprysiki, czy laurowiśnie. Kluczowe będą również pachnące zioła takie jak bazylia, oregano, lawenda, i szałwia. Fioletowe kwiatostany dwóch ostatnich dodatkowo ożywią ogród kontrastując z jasnymi barwami ścian czy murków oporowych. Krzewem doskonale wpisującym się w klimat ogrodu śródziemnomorskiego jest oliwnik wąskolistny. Niezwykle egzotycznymi akcentami mogą okazać się kwiatostany milinu amerykańskiego czy jukki karolińskiej.